ההיסטוריה של הבלונים

 
מסתבר שבלונים קיימים כבר לא מעט שנים, אבל עדיין הם מצליחים לשמח כל אדם שמקבל אותם. כיום נהוג לקשט באמצעותם אירועים שונים, כגון: ימי הולדת, מסיבות, חתונות, מסיבות השקה ועוד. אך האם שאלתם את עצמכם פעם כיצד הבלון נוצר? במאמר הבא ננסה לענות על שאלה זו.
 
 
מתנפחים לילדים - מגלשה
 

הדילמה לגבי תאריך המצאת הבלון

יש מי שמקשר את המצאת של אותו בלון לתרבות הקדם-קולומביאנית או לחלופין לתרבות הסינית העתיקה. נמצא תיעוד בשתי התרבויות האלו למעין בלון עשוי עור וממולא באוויר. עם זאת יש לא מעט חוקרים המתנגדים לסברה זו, כיוון שלאותו בלון עור לא היה חוט. לכן, ככל הנראה מדובר בכלל בכדור ולא בבלון.

יש מי שטוען מנגד כי המצאת הבלון היתה רק בתחילת המאה ה- 18, תקופה שבה החל עידן הנאורות, כיוון שהמדע שב לפרוח לאחר תקופה ארוכה שבה לא חלו בו התקדמויות משמעותיות. בלון הגומי הראשון, שמכונה "הבלון של פאי", הומצא בשנת 1709, על ידי ברתולומיאו דה גוסמאיו. ידוע כי הוא הוצג בחצר המלכות הפורטוגזית ונראה כי מדובר במעין גרסה למה שמוכר לנו כיום ככדור פורח. חוקרים טוענים שבדומה להמצאות אחרות שנוצרות במקרה, גם כאן מדובר ביד הגורל. אותו מדען ערך ניסויים בשקיות מיוחדות עשויות גומי, ובמקרה המציא משהו שדומה לכדור פורח מגומי.

חוקרים מיני עברו
חוקרים אחרים טוענים שרק כ- 200 שנה מאוחר יותר, בשנת 1847, ג'י. ג'יי. אינגרם הבריטי המציא בלון העשוי משרף גומי. לכן, זוהי השנה שבה הבלון הומצא. עם זאת, יש לציין שרק כעבור כמאה שנים נוספות, החל בשנת 1930 ייצור מאסיבי והמוני של בלונים במפעלים.
בלונים בתקופתנו

אין זה ממש משנה מתי בדיוק הבלון הומצא, ללא ספק מדובר בהמצאה מוצלחת שתופסת גם כיום מקום מרכזי בחיינו, ועושים בה שימוש כמעט בכל חגיגה ואירוע. במהלך הזמן בלונים עברו אינספור שינויים: במפעלים השונים החלו לצבוע אותם בשלל צבעים ולייצר אותם בכל מיני גדלים וצורות.

המצאה נוספת חשובה בתחום הבלונים היא ההדפסה על גביהם. במהלך המאה ה- 20 התחילו להדפיס עליהם כיתובים כגון "יום הולדת שמח", "מזל טוב" או אפילו לוגואים וסלוגנים של בתי עסק לצורך פרסום או קידום מכירות. באופן דומה החלו להדפיס על בלונים דמויות אהובות כמו מיקי מאוס, באגס באני ודורה.

ניתן לנפח אותם בקלות באמצעות גז הליום, להכניס בלון לתוך בלון או ליצור צרור של בלונים. אפשר כמובן גם לנפח אותם אם ננשוף לתוכם אוויר היישר מהריאות, אך מדובר בפעולה קשה למדי אם רוצים ליצור זר בלונים גדול ומרשים.
 
בולי בלון היא אחת החברות הוותיקות ביותר בתחום עיצוב בלונים לאירועים. אנו מעמידים לשירותים צוות מעצבים מיומן ואדיב, אשר ישמח לעזור לכם לשדרג את האירוע שלכם ולהוסיף לו צבע!