זיקוקים

 
 
מקשטים את השמיים בצבעים - זיקוקים!
לפעמים, ובטח בתור ילדים, נדמה היה שכל חגיגות יום העצמאות בכיכרות הערים היו רק הכנה ותירוץ לרגע המיוחל, שבו יתחיל מופע הזיקוקים. יש מי שקורא להם "זיקוקין", אחרים יעדיפו "זיקוקי די-נור", אך ברגע האמת כולם יעמדו בשקט, ישאו מבטם אל על ויביטו מרותקים במחזה המרהיב של אותן אורות אש צבעוניים בשמש.
 
זיקוקים
 

אז מה אתם יודעים על זיקוקים?

יתכן שהדבר המרשים ביותר בהם הוא שהם מהפנטים את האדם כבר מאות בשנים, ועל אף שתקופות חלפו והעולם השתכלל, אותו קסם פשוט ממשיך לעבוד.

קצת היסטוריה. . .
לא ברור מתי בדיוק הומצאו הזיקוקים, אולם יש הסכמה כי מדובר בהמצאה סינית עתיקה, כנראה כבר באחת מעשר המאות הראשונות לספירה. הסינים לקחו את אבק השריפה והשתמשו בו ליצירת קולות נפץ ומופעי פיצוצים לצורכי פולחן, ומאוחר יותר רווח גם השימוש באירועים משפחתיים ובחגיגות, לאו דווקא בעלי הקשר דתי. בהתחלה אלו היו מוגבלים למלוכה ולאצולה, אולם השימוש הפך עממי ונפוץ במהרה.

בניגוד לימינו אנו, אותם זיקוקין דינור קדומים לא הצטיינו בצבעים מרשימים. למעשה, לא היה להם צבע כלל וכלל, וגם לא מופעים חזותיים מרשימים כמו אלו המוכרים לנו היום. בימי הביניים גילו האירופאים את אבקת השריפה, ובעקבותיה הגיעה גם המצאת הזיקוקים, וזו החלה להתפשט בעולם.
צבעים וצורות
התקדמות המדע גרמה לגילויים של תערובות כימיות וחומרים כימיים שלא היו מוכרים לפני כן, ואז התגלתה האפשרות לשלב כימיקלים, מלחים ומתכות ליצירת צבעים שונים – אדום, צהוב, לבן מבהיק, ירוק, כחול ועוד.
השכלולים המדעיים והטכנולוגיים שיפרו את רמת הבטיחות שלהם, וכן תרמו ליצירת סוגים שונים של ורבים, כולל אפשרות למבחר אפקטים ויזואליים מרשימים. יש אפקטים קלאסיים כמו Palm (דקל), שבו בזמן הפיצוץ לצדדים עדיין רואים את שובלו מהקרקע עד לצמרת דמויית הדקל, או Spider, שהינו פיצוץ חזק ללא שובל, שבו קווים ישרים יוצאים מנקודה מרכזית אחת ואזי מתעקלים מעט בנופלם מטה. סוגים אחרים יוצרים אפקטים דמויי מזרקה, כוכב שביט, טבעות ועוד. גם הסאונד הוא חלק מההצגה, וישנם כאלו המתפצלים ומתרוצצים תוך השמעת פיצוצים קטנים בזה אחר זה בדומה לשרשרת חזיזים, או כאלו המפיקים קול שריקה חזק.

מופעי זיקוקים
מופעי זיקוקים היו דרך בידור נפלאה בתקופה שבה עוד לא היתה טלוויזיה. אלו החלו באירופה במאה ה-16, והלכו והשתכללו. עם השנים השתפרה גם השליטה בהם, בזמן פיצוצם ובצורתו, וכך נוצרו מופעים מרהיבים של מלאכת מחשבת של שילוב פיצוצים שונים ליצירת תמונה כללית עוצרת נשימה.
מוזיקה הפכה לחלק בלתי נפרד מהמופעים, עד כדי כך שמלך אנגליה פנה במאה ה-18 אל הנדל כדי שילחין במיוחד מוזיקה למופע זיקוקים מלכותי בלונדון. אגב, יצירה אחרת ששמה הפך נרדף למופעי שזכה היא "הפתיחה 1812" של צ'ייקובסקי, שנכתבה בסוף המאה ה-19 ומשלבת קולות נפץ ותותחים.

חברת בולי בלוןהפקת בלונים לאירועים, עוסקת גם בשילוב קונפטי ופירוטכניקה באירועים!