פיסול בלונים

אומנות הפיסול בבלונים

פיסול בבלונים (המכונה גם קיפול בלונים, ובאנגלית Balloon-Modelling) אינו רק משחק נחמד למסיבות ילדים. הוא יכול להיות אומנות של ממש ואף להוות השראה יצירתית לאמנים ולפסלים מתחומים אחרים – כמו הפסלים מסדרת Celebration של ג'ף קונס.

הצעדים הראשונים של אמנות הפיסול בבלונים

הצעדים הראשונים בפיסול בבלונים הם קלים יחסית – מדריכים רבים לנושא זה מצויים באינטרנט, וכל שדרוש הוא להשיג את הבלונים המתאימים: צרים וארוכים מאוד, שמיועדים מלכתחילה למטרה זו. מוצרים אלו עשויים מלטקס חזק ועמיד במיוחד, שכן אלמלא כך היו מתפוצצים עד מהרה בניסיון לקפל ולסובב אותם. השימוש בחומר זה והמבנה שלהם גורם לכך שלעתים הם יותר קשים לניפוח יחסית לבלונים סטנדרטים, אך ניתן להשתמש במשאבה פשוטה כדי להתגבר על בעיה זו.

רב הנסתר על הגלוי

 
לא ברור מתי והיכן התחיל תחום פיסול בעלי החיים בבלונים. אך כנראה שהבלונים הראשונים בתצורה הארוכה והצרה המשמשת לפיסול זה שווקו החל משנות ה-50 של המאה ה-20. מה שבטוח, עם השנים השתכללו העוסקים בתחום עניין זה, וחלקם למדו להפיק יצירות מורכבות ומרשימות במיוחד.

מהיכן מתחילים להכיר את התחום? מבלון אחד. ישנם שפע של דגמים וצורות שניתן להפיק מפיסולו בבלון יחיד בלבד, ורבים מהם הינם בדמות בעלי חיים, מכלב ועד ג'ירפה. השימוש באביזר יחיד מצוין לאימונים, שבהם לומדים מתוך ניסיון כיצד לבצע את הסיבובים לקיפול בצורה זהירה, מבלי לפוצץ את הבלון או ליצור נקודות חולשה על ידי חיכוכים מיותרים של חלקי הפסל.
 
לאחר שמתחילים להתמקצע במיומנות, כמו גם לקבל השראה ליצירתיות רבה באמצעות אביזר יחיד, אפשר לעבור לפיסול בבלונים ברבים – שניים, שלושה ועד שהדמיון והגעת מלאי הבלונים שלנו לסופו יעצרו אותנו. קיפולים במספר פריטים שכאלו מאפשרים לנו הרבה יותר יצירתיות – גם כי יש יותר חומר בידינו ליצור בו, וגם בגלל האפשרות להשתמש בצבעים שונים. כאן ניתן כבר ליצור מהבלונים מגוון עצום של שיצירות מורכבות, כולל פסלי ענק, כובעים ומסכות, דמויות ועוד. ניתן גם לשלב בהן בלונים מדגמים אחרים (דוגמת העגולים הסטנדרטיים המשמשים למסיבות).
 

בלונים במוזיאון

אומנות זו של קיפול בבלונים מהלכת קסם על ילדים ומבוגרים כאחד, לעתים עד כדי כך שהיא מהווה השראה ליצירות אמנות מוזיאוניות.

הדוגמא המפורסמת ביותר היא יצירותיו של ג'ף קונס (Jeff koons), שיצר פסלי ענק מתכתיים המחקים בעלי חיים ועצמים אחרים העשויים בטכניקה של קיפול בלונים. היצירות היו חלק מסדרה בשם Celebration, שנפתחה ביצירה משובבת הלב Balloon-Dog, שבה שחזר קונס את דגם הכלב הידוע בקיפול בלון אחד, אך במימדים גדולים ובבנייה בפלדת אל חלד. בלונים של ממש, אם כי לא מהזן המתקפל, שימשו את קונס גם ביצירות אחרות.
 
אמן פחות מפורסם אך כזה שכדאי מאוד להכיר בהקשר זה, הינו ג'ייסון הקנוורת' (Jason Michael Hackenwerth), שמשתמש בקיפולי בלונים להכנת יצירות ענק שמככבות לא אחת בתערוכות ובאירועי אמנות ברחבי ארצות הברית. הפסלים שהוא יוצר מדגימים עד כמה ניתן לקחת תחום לכאורה פשוט וילדותי זה, ובעזרת דמיון רב לשדרג אותו לכדי רעיונות פנטסטיים, מופשטים ומיתולוגיים – הרחק מהדימוי המוכר של מסיבות הילדים.