הכל על שאיפת הליום

 
 
כולנו מכירים את הרגע המשעשע שבו מישהו לוקח בלון שמלא בהליום, יוצר בו חור קטן, שואף קצת - ואז יוצא מן קול גבוה ומצחיק במיוחד. לא פעם, מתחיל סבב שלם שבו כל אחד לוקח שאיפה קטנה מבלון ההליום, וכולם רוצים לשמוע איזה קול מצחיק יוצא להם. אכן, התופעה של שאיפת הליום היא מאד משעשעת. אבל מה בעצם קורה לקול? האם הוא באמת נעשה יותר גבוה? והאם זה מסוכן לשאוף יותר מידי הליום? הנה כמה עובדות:
 
שאיפת הליום - כל מה שלא ידעתם
 

כך נוצר הקול המצחיק

 • קצת על הקול - לפני שנבין מה קורה בזמן שאיפת הליום, כדאי קצת להבין איך בעצם הקול מופק: הקול הוא בעצם גל שעובר באוויר. אפשר לחשוב עליו כמו אדם שרוצה להגיע ליעד מסוים, במקרה הזה, האוזניים שלנו. כעת, למרות שלנו האוויר נראה שקוף וקל - הרי שיש לו משקל ונפח. מה שמכתיב את עיקר המשקל והנפח של האוויר שאנו נושמים הוא כמובן החמצן.

  חִשבו על הקול שצריך לעבור דרך החמצן, וזו דרך לא פשוטה - ולכן הקול נשמע כמו שהוא נשמע. אז מה קורה עם ההליום?
 • ההליום הקליל - מבחינת הקול שלנו, כאשר אנו שואפים הליום, אנו מקלים עליו מאד. ההליום הוא גז קל יותר מהחמצן (מסיבה זו בדיוק, בלוני הליום עפים באוויר - כי הם קלים יותר ממנו). כעת, אם הגז הוא יותר קל, ויותר מרווח, סימן שלגלי הקול שלנו פשוט יותר לעבור דרכו.

  כעת חִשבו על גלי הקול כמו אדם שיכול להגיע הביתה הרבה יותר מהר - זה בדיוק מה שקורה להם. אלא שלאחר שהם יוצאים מהפה שמלא בהליום, הם יוצאים לאוויר שמלא בחמצן - ושוב הדרך קשה יותר.

  כל השינויים הללו, בסופו של דבר יוצרים את הצליל המצחיק שאנו מכירים.
ההליום הוא גז קל יותר מהחמצן
 • בטיחות עם הליום - אין סכנה בכך שתבצעו שאיפת הליום באופן חד פעמי, ותיקחו שאיפה או שתיים. עם זאת, הליום הוא לא גז שאפשר לנשום באופן קבוע, ולפני ואחרי כל שאיפה, כדאי לקחת כמה נשימות טובות של חמצן.

  כמו כן, שאיפת הליום ישירות מבלון גז היא מסוכנת, שכן מדובר על הליום בצפיפות גבוהה שעלולה לגרום לחנק. שאיפה אחת מתוך בלון לעומת זאת, לא מסוכנת כלל.

חמש עובדות לסיכום על שאיפת הליום

 • ההליום הוא גז קל מאד - ולכן לגלי הקול קל לעבור דרכו.
 • כשגלי הקול יוצאים מהפה שלנו לאוויר, הם עוברים דרך משתנה, ולכן הקול נשמע מעוות.
 • אם שואפים הליום - רק מבלון רגיל, ולא מכלי גז.
 • הידעתם? לכולנו יש כמויות זעירות של הליום בדם.
 • המיקום של הלשון, משפיע לא מעט על הקול שלנו שיוצא לאחר השאיפה.
 
 
שאיפת הליום
 
מיכלי הליום
 

פונים לבולי בלון לבלוני הליום

רוצים ליהנות ממסיבה נהדרת מלאה בבלוני הליום יפהפיים ומקסימים? פנו אלינו דרך הבלון בראש העמוד.

לחברה ניסיון של יותר מ 30 שנה באספקת ועיצוב והדפסה על בלונים מכל סוג - כולל בלונים מלאים באוויר, בלוני הליום, וכן אפשרות לעצב זרי בלונים מיוחדים ומקסימים.